Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Olta Xhaçka në krye të ministrisë së Punëve të Jashtme: Të shkëlqejmë në çdo drejtim! Reforma të reja për Konsullatat

Në fjalën e saj të parë si ministre e Jashtme, Olta Xhaçka tha se Shqipëria ka shkëlqyer në drejtimin e OSBE-së dhe një fakti i tillë duhet të shërbejë edhe në drejtimet e tjera.

Xhaçka tha se do të krijojë një grup pune me ambasadorët me eksperiencë në vendin tonë për të hartuar një plan se si situata si ajo në konsullatën në Athinë, ku pati një grumbullim të madh personazh dhe vonesa në marrjen e shërbimit, të mos përsëriten.

“I dashur Genti më lejo të të drejtohem miqësisht, kjo detyrë që më është besuar është një sfidë për mua. Duke qenë se dhe unë e shoh 2021 si një vit shprese dua të them që jam optimiste, dua të falënderoj Ramën për besimin që ka treguar te unë, duke besuar te unë, dua të falënderoj Gentin, kam shumë respekt për punën e bërë nga Genti, në rrethana aspak të lehta nga kushte të krijuara artificialisht, jam e privilegjuar që do kem këshilltarë si ju, por e vetëdijshme që s’do jetë e lehtë t’ju zëvendësoj njëherë. Puna që keni bërë e bën punën time të lehtë, puna nuk është asnjëherë mjaft dhe nuk do të mësohem me atë që është bërë apo vartësit e mi kanë bërë.

Besoj se sa më lart në pozicion aq më shumë energji dhe orë pune nga secili. Eksperienca e madhe është një aset, po aq rutina është një problem i madh. Kryenegociatori jo vetëm të marrë përgjegjësinë, por edhe punën e bërë. Pamjet nga konsullata në Athinë, nuk duhen përsëritur. Do të krijoj grup pune me ambasadorë me përvojë për të krijuar hapa për shërbimin diplomatik. Nga Rama kam mësuar ase asnjëherë nuk është mjaft, ndaj besoj fort që kjo ministri duhet të shkëlqejë në çdo drejtim. Shkëlqimi i Shqipërisë në OSBE është një mësim i madh, i njëjtë duhet të jetë edhe shkëlqimi në Këshillin e Sigurimit që Shqipëria ulet për herë të parë, kush ka pasion për ta çuar punën më tej do jetë në habitatin e fundit me mua, ndërsa kush nuk e ka padiskutim duhet ta gjejë këtë motivim pa humbur kohë.

Nder që më është besuar kjo detyrë, një borxh i madh ndaj kryeministrit, parlamentit, qytetarët dhe do e shlyej me punën në këtë institucion. U lutem punonjësve të institucionit, që të bëjnë më të mirën e tyre. Dera do jetë e hapur për këdo, dhe vendimmarrja do jetë e vendosur për të mos toleruar asnjë pengesë. Ketë borxh do të përpiqem me gjithë fuqitë e mia ta shlyej me punën e me rezultatet e punës së këtij institucioni. Ju lutem përulësisht të gjithë drejtuesve e punonjësve të institucionit, si edhe të gjithë pjesëtarëve të nderuar të rrjetit të shërbimit tonë të jashtëm, të bëjnë më të mirën e tyre. Dera ime do të jetë e hapur për gjithkënd që ka një ide, kërkesë apo ankesë, për këdo qoftë e për çfarëdo qoftë, por njëkohësisht edhe vendimmarrja ime do të jetë e vendosur për të mos toleruar asnjë zvarritje, pengesë a vonesë të shkaktuar subjektivisht.”, tha Xhaçka.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet