Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Mori përsipër identifikimin biometrik, zbulohet emri i kompanisë dhe kostoja e projektit

Zbulohet kompania që iu përgjigj kërkesës së KQZ për vlerësimin mbi kostot e përdorimit të sistemit të pajisjeve të identifikimit elektronik të zgjedhësve, në zgjedhjet e 25 prillit .

Mësohet se e vetmja kompani e cila i është ofruar KQZ për tenderin e pajisjeve për identifikimin biometrik të votuesve është SMARTMATIC WORLDWIDE HEADQUARTERS.

Ajo ka ofruar paraprakisht kosto projekti 20.723.000$.

Gjithashtu mësohet se kompania me bazë në Angli, ka profil specifik që prej vitit 2000 për prodhimin e sistemeve të votës elektronike, të përdorura në vende, si Estoni, Filipine, etj, si dhe në përdorimin e kësaj teknologjie në primaret Presidenciale Republikane.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet