Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

BE marrëveshje me Pfizer, siguron 300 milionë doza vaksinë

Bashkimi Europian ka firmosur një tjetër marrëveshje me kompanitë Pfizer dhe Biontech edhe 300 milionë doza të tjera të vaksinës kundër koronavirusit që në total do të përbënin 600 milionë të tilla, një shifër kjo që mbulon 66% të popullatës së 27 vendeve anëtare për 2 dozat e nevojshme të saj.

Ky zhvillim i ri konfirmohet nga burime brenda BE, në kulmin e kritikave nga shtetet anëtare për një vonesë në procesin e vaksinimit të popullatës.

Sipas të njëjtave burime, shtetet anëtare po e nxisin Komisionin Europian të sigurojë më shumë doza teksa numri i infektimeve të reja dhe vdekjeve nga virusi po rritet.

BE ka firmosur kontrata edhe me kompani të tjera prodhuese të vaksinave për nje total prej 2 miliardë dozash, por deri me sot Agjencia Europiane e barnave ka miratuar vetëm produktin e Pfizer.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet