Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Varianti i ri i COVID-19 arrin në Greqi, rezultojnë 4 pasagjerë të infektuar

Katër pasagjerë që kohët e fundit mbërritën në Greqi nga Britania e Madhe u testuan pozitiv për variantin e ri të koronavirusit, njoftuan mediat lokale.

Ata ishin midis gjashtë udhëtarëve që mbërritën nga Britania e Madhe gjatë javës së Krishtlindjes të cilët dolën pozitiv ndaj COVID-19.

Testimi dhe analiza speciale molekulare që zgjati të paktën tre ditë treguan se katër prej tyre mbanin mutacionin e virusit, theksuan raportimet.

Pasagjerët raportohet të jenë pesë shtetas grekë dhe një britanik.

Sipas mediave lokale, të gjashtë po mbahen në një hotel të caktuar nën karantinë.

Pasi karantina e tyre të përfundojë për 10 ditë, ata do t’i nënshtrohen një testi të ri për COVID.

Greqia ka regjistruar rënie të ndjeshme në rastet e përditshme të koronavirusit, duke regjistruar 390 infeksione të dielën, sipas autoriteteve shëndetësore.

Të shtunën, autoritetet shëndetësore raportuan 262 raste, ndërsa një ditë më parë, zyrtarët njoftuan 597 infeksione.

Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara në Greqi që kur u shfaq pandemia në vend është 140.099. Numri i të vdekurve në këtë vend tani qëndron në 4.957.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet