Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Më shumë vdekje sesa lindje gjatë 2020 në Korenë e Jugut

Koreja e Jugut regjistroi më shumë vdekje sesa lindje në vitin 2020 si kurrë ndonjëherë, duke ngritur alarm në vendin që tashmë ka normën më të ulët të lindjeve në botë.

Vetëm 275,800 foshnje kanë lindur vitin e kaluar, me 10% më pak se 2019. Ndërkohë, sipas të dhënave rreth 307,764 njerëz vdiqën.

Shifrat e shtynë ministrinë e brendshme të kërkojë “ndryshime thelbësore” në politikat e saj. Një popullsi në rënie vë në kushte të vështira një vend.

Përveç presionit të shtuar mbi shpenzimet publike ndërsa kërkesa për sistemet e kujdesit shëndetësor dhe pensionet rriten, një rënie e popullsisë së re gjithashtu çon në mungesa të fuqisë punëtore që kanë një ndikim të drejtpërdrejtë në ekonomi.

Muajin e kaluar, Presidenti Moon Jae-in nisi disa politika që synojnë adresimin e nivelit të ulët të lindjeve, përfshirë stimujt e parave për familjet.

Sipas skemës, nga viti 2022, çdo fëmijë i lindur do të marrë një bonus parash prej 2 milion uosh (1,850 dollarë; 1,350 £) për të ndihmuar në mbulimin e shpenzimeve para lindjes, përveç një pagese mujore prej 300,000 fitimesh të shpërndara derisa foshnja të mbushë një vjeç. Nxitja do të rritet në 500,000 të fituara çdo muaj nga viti 2025.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet