Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Rritet kërkesa për makina elektrike, Tesla shet pothuajse gjysmë milion në vitin 2020

Rritet kërkesa për blerjen e makinave elektrike në 2020.

Kompania e automobilave Tesla njoftoi sot se në vitin 2020 ajo dorëzoi më shumë automjete sesa pritej për shkak të kërkesës në rritje për automjete elektrike në të gjithë botën.

Kompania ka shitur 499.550 automjete në vitin 2020, e cila është mbi vlerësimin e Ëall Street për 481.261 automjete, sipas të dhënave nga Refinitive, një kompani që monitoron tregjet financiare dhe infrastrukturën.

Dorëzimi vjetor është vetëm pak më pak se qëllimi i planifikuar i drejtorit Elon Musk, i cili paralajmëroi gjysmë milion automjete.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet