Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Menjëherë pas Brexit, Marina Mbretërore britanike dërgon 4 anije luftarake në Kanalin Anglez

Marina Mbretërore britanike ka dërguar katër anije luftarake në Kanalin Anglez për të siguruar që kushtet e marrëveshjes tregtare me BE në lidhje me peshkimin pas Brexit në ujërat e vendit janë përmbushur plotësisht, sipas Daily Mail.

Sipas gazetës britanike, disa orë para hyrjes në fuqi të marrëveshjes, të katër anijet, të pajisura me topa dhe mitraloza, u nisën nga Portsmouth me një mision për të penguar çdo përpjekje për peshkim të paligjshëm në ujërat britanike. HMS Trent , me vlerë 100 milion paund, që udhëheq misionin, i shoqëruar nga dy anije të tjera.

Sipas kushteve të marrëveshjes tregtare Brexit , anijet nga Franca dhe pjesa tjetër e Evropës ende mund të peshkojnë në ujërat britanike për një periudhë kalimtare prej pesë vjet e gjysmë, por do të duhet të dorëzojnë një të katërtën e peshqve të tyre të autorizuar në Mbretërinë e Bashkuar.

Në ditët e fundit të vitit të kaluar, u zbulua, sipas Daily Mail, se anijet luftarake do të dërgoheshin në zonë në mënyrë që të merreshin me çdo tension që mund të shpërthente në zonë, në rast se nuk arrihet një marrëveshje.

Përfundimisht, pavarësisht nga fakti që të dy palët më në fund arritën një kompromis, anijet u larguan siç ishte planifikuar nga Portsmouth në fund të vitit 2020.

Në fillim të këtij muaji, kishte frikë se vendosja e anijeve luftarake në zonë do të ngjallte kujtime të “Luftërave të Kodrave” të viteve 1970, episodet në të cilat Flota Mbretërore duhej të ndërhynte për të ndaluar anijet islandeze të ngacmonin britanikët.

Sipas ish-shefit të marinës Admiral Alan West , vendimi për të dërguar anije në Kanal ishte “parandalues” dhe duhet të shihet si një shenjë se Mbretëria e Bashkuar po fiton kontrollin e ujërave të saj. Cituar nga një burim nga Ministria e Mbrojtjes, Sun raporton se plani është që dy prej anijeve të patrullojnë ujërat, dhe të alternohen në intervale të rregullta me dy që do të ankorohen në Port .

Një zëdhënës i Departamentit të Mbrojtjes konfirmoi se katër anijet u larguan nga Portsmouth në prag të Vitit të Ri si pjesë e një “aktiviteti rutinë”.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet