Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Kongresi amerikan i përmbys presidentit veton/ Trump: Dhuratë për Kinën dhe Rusinë

Kongresi amerikan ka përmbysur veton e Presidentit Donald Trump për një projekt-ligj që lidhet me shpenzimet e mbrojtjes. Ky është vendimi i parë i nën presidencën e tij.

Senati i kontrolluar nga Republikanët mbajti një sesion të rrallë të Ditës së Vitit të Ri për të debatuar lëvizjen, e cila ishte votuar tashmë nga Dhoma e Përfaqësuesve.

Fatura prej 740 miliardë dollarësh do të financojë politikën e mbrojtjes për vitin që vjen. Trump, i cili lë detyrën më 20 janar, kundërshtoi disa dispozita në projekt-ligj.

Senati votoi 81-13 për Aktin e Autorizimit të Mbrojtjes Kombëtare (NDAA). Në Seancë kërkohet një shumicë prej dy të tretave për të tejkaluar veton presidenciale në të dy dhomat.

Vendimi vjen vetëm dy ditë para se Kongresi i ri i SHBA të betohet. Trump kishte marrë parasysh politikat që kufizojnë tërheqjet e trupave nga Afganistani dhe Evropa dhe heqin emrat e liderëve të Konfederatës nga bazat ushtarake.

Ai gjithashtu donte që projektligji të shfuqizonte një mburojë të përgjegjësisë për kompanitë e mediave sociale.

Para fillimit të debatit, udhëheqësi republikan i Senatit Mitch McConnell tha se ai ishte i vendosur për të miratuar projekt-ligjin.

“Këtu është përqendruar Senati – kompletimi i legjislacionit vjetor të mbrojtjes që kujdeset për burrat dhe gratë tona të guximshme që vullnetarisht të veshin uniformën.

“Ne e kemi miratuar këtë legjislacion 59 vjet rresht. Dhe në një mënyrë apo në një tjetër, ne do të përfundojmë NDAA-në e 60-të vjetore dhe do ta kalojmë atë në ligj përpara se të përfundojë ky Kongres të dielën,” shtoi ai.

Pse Kongresi duhej ta bënte këtë lëvizje?

Projektligjet e miratuara nga Kongresi kanë nevojë për nënshkrimin e një presidenti për t’u bërë ligj. Në raste të rralla, një president mund të zgjedhë veton – ose të refuzojë – legjislacionin për shkak të mosmarrëveshjeve të politikave.

Ligjvënësit mund të anulojnë një veto presidenciale dhe të miratojnë projektligje në ligj duke grumbulluar dy të tretat e votave në të dy dhomat e Kongresit.

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi, tha se vetoja e Z. Trump ishte “një akt i pamaturisë marramendëse që dëmton trupat tona, rrezikon sigurinë tonë dhe minon vullnetin e Kongresit dypartiak“.

“Në një kohë kur vendi ynë u shënjestrua vetëm me një sulm masiv kibernetik, është veçanërisht e vështirë të kuptohet arsyetimi pas papërgjegjshmërisë së presidentit”, tha ajo në një deklaratë.

Përpara vetos së të mërkurës, disa nga këshilltarët e presidentit në largim e kishin paralajmëruar atë kundër refuzimit të projekt-ligjit.

Trump më parë ka vënë veton në tetë fatura, veto të cilat janë mbështetur të gjitha me mbështetjen e kolegëve të tij republikanë në Kongres.

Ai do të largohet nga detyra në 20 janar, kur do të zëvendësohet nga Demokrati Joe Biden.

Cilat ishin kundërshtimet e zotit Trump?

Trump e quajti aktin me 4,500 faqe, i cili ka gati një vit në proces, një “dhuratë për Kinën dhe Rusinë”.

“Për fat të keq, Akti nuk arrin të përfshijë masa kritike të sigurisë kombëtare, përfshin dispozita që nuk respektojnë veteranët tanë dhe historinë e ushtrisë sonë dhe bie në kundërshtim me përpjekjet e administratës sime për ta vendosur Amerikën të parën në veprimet tona të sigurisë kombëtare dhe të politikës së jashtme“, tha ai në një deklaratë.

Trump gjithashtu tha se masat e projekt-ligjit për të kufizuar sjelljen e trupave në shtëpi ishte “politikë e keqe” dhe “antikushtetuese”.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet