Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Kim Jong Un i drejtohet me kartolinë popullit: Ju falënderoj për mbështetjen e padiskutueshme të partisë

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un falënderoi popullin për besimin dhe mbështetjen e tyre “në kohë të vështira” dhe i uroi atyre lumturi dhe shëndet nëpërmjet kartolinave dërguar banorëve vendas me rastin e vitit të ri.

Kim zakonisht mban një fjalim në televizion më 1 janar, por këtë vit e shmangu këtë fjalim pasi pritet të zhvillohet kongresi i parë i Partisë pas disa citesh në mes të janarit, ku edhe do të mbajë një fjalë.

“Unë do të punoj shumë për të sjellë më herët epokën e re në të cilën idealet dhe dëshirat e popullit tonë do të bëhen të vërteta,” tha Kim në letrën e tij, sipas Agjencisë Qendrore Koreane të Lajmeve.

“Unë falënderoj njerëzit për besimin dhe mbështetjen e pandryshueshme të partisë sonë edhe në kohë të vështira. Unë sinqerisht i uroj të gjitha familjeve në të gjithë vendin lumturi më të madhe shëndet“.

Koreja e Veriut është një nga vendet më të fshehta të botës dhe është praktikisht e pamundur të konfirmosh në mënyrë të pavarur nëse të gjithë 25 milion njerëzit e saj morën letrën e Kim.

KCNA tha se letra ishte shkruar me dorë nga Kim. Hera e fundit që udhëheqësi i Koresë së Veriut u dërgoi një letër të tillë qytetarëve të zakonshëm ishte më 1 janar 1995, nga babai i Kim, Kim Jong Il, sipas Ministrisë së Unifikimit të Seulit.

Kim, i cili pasoi babanë e tij pas vdekjes në fund të vitit 2011, po përballet me sfidat më të vështira të qeverisjes së tij nëntë vjeçare për shkak të pandemisë, disa katastrofave natyrore verën e kaluar dhe sanksioneve të vazhdueshme të drejtuara nga SHBA mes një ngërçi diplomatik mbi programin e tij bërthamor.

Kim ka të ngjarë të përdorë kongresin e Partisë së Punëtorëve si një vend për unitet më të fortë dhe të përcaktojë qëllime të reja zhvillimi për vitet e ardhshme.

Mbyllja e kufirit e lidhur me pandeminë e Koresë së Veriut me Kinën, partneri i saj më i madh tregtar, po dëmton ekonominë. Vëllimi dypalësh i tregtisë në 11 muajt e parë të vitit 2020 u zhyt me rreth 79% nga e njëjta periudhë në 2019, tha analisti Song Jaeguk në Institutin e Kërkimeve Ekonomike IBK të Seulit.

Kongresi, i pari që nga viti 2016, është zyrtarisht organi më i lartë i vendimmarrjes së partisë edhe pse vendimet e përditshme merren nga Kim dhe bashkëpunëtorët e tij të ngushtë.

Kongresi me vulën e delegatëve pritet të miratojë iniciativat e reja të Kim pa debate. Media shtetërore nuk tha kur saktësisht do të zhvillohet takimi. Në vitin 2016, kongresi u mbajt për katër ditë.

Duke përdorur vitin e ri, një turmë e madhe mbushi sheshin kryesor të Phenianin për të parë fishekzjarre, një koncert dhe një ceremoni të ngritjes së flamurit. TV Shtetëror tregoi njerëz të veshur me maska ​​dhe pallto të rënda. Koreja e Veriut ka pretenduar me vendosmëri të jetë pa koronavirus – një pohim i dyshuar nga të huajt

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet