Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Autoritetet federale do të ekzekutojnë një grua para se Biden të marrë detyrën

Gjykata e Apelit në SHBA ka hapur rrugën që e vetmja grua në rendin federal të ekzekutohet para se presidenti i zgjedhur Joe Biden të marrë detyrën.

Vendimi, i dhënë të Premten nga një panel me tre gjyqtarë në gjykatën e apelit të SHBA-së për qarkun e District of Columbia, arriti në përfundimin se një gjykatës gaboi kur ai ndryshoi datën e ekzekutimit të Lisa Montgomery me një urdhër javën e kaluar.

Montgomery ishte planifikuar të vritej me injeksion vdekjeprurës në kompleksin federal korrektues në Terre Haute, Indiana, në dhjetor, por gjyqtari i Randolph Moss vonoi ekzekutimin pasi avokatët e saj kontraktuan koronavirus dhe i kërkuan atij që të zgjaste afatin.

Mos arritja në përfundimin se nën urdhrin e tij byroja e burgjeve nuk mund të planifikonte ekzekutimin e Montgomery deri të paktën 1 janar. Por apeli ka hedhur poshtë këtë vendim.

Meaghan VerGoë, një avokate për Montgomery, tha se ekipi i saj ligjor do të kërkojë gjykatën e plotë të apelit për të shqyrtuar çështjen dhe tha Montgomery nuk duhet të ekzekutohet në 12 Janar.

Montgomery u dënua për vrasjen e 23-vjeçares Bobbie Jo Stinnett në qytetin veri-perëndimor të Misurit të Skidmore në dhjetor 2004.

Ajo përdori një litar për të mbytur Stinnett, i cila ishte tetë muaj shtatzënë, dhe më pas preu vajzën nga barku me një thikë kuzhine, thanë autoritetet. Montgomery e mori fëmijën me vete dhe u përpoq ta prezantonte vajzën si të sajën, thanë prokurorët. Ekipi ligjor i Montgomery ka argumentuar se ajo ka sëmundje të rënda mendore.

Biden kundërshton dënimin me vdekje dhe zëdhënësi i tij, TJ Ducklo, ka thënë se ai do të punojë për t’i dhënë fund. Megjithatë, Biden nuk ka thënë nëse ai do të ndalojë ekzekutimet federale pasi të marrë detyrën në 20 Janar.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet