Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

OBSH jep miratimin e saj të parë për përdorimin emergjent të vaksinës BioNTech-Pfizer kundër Covid

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka dhënë miratimin e saj të parë të përdorimit me urgjencë për vaksinën BioNTech-Pfizer COVID-19. Kjo do të mundësojë që vendet të shpejtojnë miratimin e rregullatorit.

Vaksina e zhvilluar nga Gjermania është e para që miratohet nga OBSH për përdorim emergjent. Organizata Botërore e Shëndetësisë i ka dhënë një vlerësim emergjent vaksinës COVID-19 të BioNTech-Pfizer. Ky njoftim u bë nga vetë OBSH të enjten.

Vendimi do të mundësojë vendet të miratojnë shpejt importin dhe shpërndarjen e vaksinës. Vaksina BioNTech-Pfizer është e para që ka marrë një aprovim të tillë nga organizmi global.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet