Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Lajm i mirë/ Aprovohet për përdorim vaksina kundër Covid e AstraZeneca-s

Vaksina e koronavirusit e krijuar nga shkencëtarët në Universitetin e Oksfordit është aprovuar për përdorim në Mbretërinë e Bashkuar.

Ajo shënon një pikë kthese të madhe dhe do të çojë në një zgjerim masiv në fushatën e imunizimit të Mbretërisë së Bashkuar, e cila synon ta kthejë jetën në normalitet.

Britania e Madhe ka porositur 100 milion doza nga prodhuesi AstraZeneca – të mjaftueshme për të vaksinuar 50 milion njerëz.

Miratimi, nga rregullatori i ilaçeve, do të thotë që vaksina është e sigurt dhe efektive.

Vaksina Oxford-AstraZeneca u krijua në muajt e parë të vitit 2020, testuar tek vullnetari i parë në Prill dhe që atëherë ka kaluar nëpër prova klinike në shkallë të gjerë që përfshijnë mijëra njerëz.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet