Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Argjentina legalizon abortin/ Papa: Kushdo që refuzohet është fëmijë i Zotit

Senati argjentinas ka miratuar ligjin për ndërprerjen e shtatzënisë .

Ky është një vendim historik, pasi vendi është ndër të paktët në Amerikën e Jugut që ka legalizuar abortin. Miratimi erdhi dy vjet pas një refuzimi të parë të Senatit për pak vota.

Kisha Katolike më herët e kishte kritikuar ashpër projektligjin.

Edhe Papa Francesku, lindur dhe rritur në Argjentinë, pak orë para se Senati të merrte këtë vendim, ka bërë një postim në rrjetet sociale që kundërshtonte legalizimin e abortit.

“Kushdo që refuzohet është një fëmijë i Zotit, shkroi Papa në twitter.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet