Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Rastet me Covid, deri në 10 herë më të larta se shifra zyrtare në Wuhan të Kinës

Gati gjysmë milioni banorë në Wuhan, qyteti kinez ku u shfaq për herë të parë koronavirusi mund të jenë infektuar me Covid-19. Kjo shifër është gati 10 herë më e lartë se numri zyrtar i rasteve të konfirmuara, sipas një studimi nga Qendra Kineze për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC).

Studimi përdori mostrat e gjakut të 34 000 njerëzve për antitrupa të koronavirusit, në Wuhan dhe qytete të tjera në provincën Hubei, si dhe në Pekin, Shangai dhe provincat e Guangdong, Jiangsu, Sichuan dhe Liaoning për të vlerësuar nivelet e infeksionit Covid-19.

Studiuesit gjetën një shkallë të prevalencës së antitrupave prej 4.43% për Covid-19 midis banorëve në Wuhan, një qytet me 11 milionë njerëz. Shkalla e prevalencës jashtë Wuhan-it është dukshëm më e ulët, tregoi studimi. Në qytete të tjera si në Hubei, vetëm 0.44% e banorëve të anketuar kishin antitrupa. Ndërkaq, jashtë provincës, antitrupat u zbuluan vetëm në dy persona midis më shumë se 12 000 banorëve të anketuar.

Megjithatë, autorët theksojnë se gjetjet e studimit nuk merren si statistikë përfundimtare.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet