Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Një variant i Covid i ngjashëm me atë anglez është shfaqur në Itali që nga Gushti

“Një variant i koronavirusit Sars-CoV-2” shumë i ngjashëm me variantin anglez qarkulluar në Itali që nga fillimi i Gushtit “.

Ky “variant italian” i zbuluar në Brescia, “i cili i paraprin variantit që u shfaq në fund të Shtatorit në Mbretërinë e Bashkuar dhe më pas u përhap në Evropë, përfshirë Italinë mund të jetë një pararendës”. Kjo u tha nga Arnaldo Caruso , president i Shoqatës Italiane të Virologjisë.

Varianti i identifikuar, shpjegon ai, “ka disa pika mutacioni në proteinën Spike. Ashtu si ai anglez, varianti italian gjithashtu ka një mutacion në një qendër nervore të bashkëveprimit Spike / receptor më saktësisht në pozicionin 501”. Por ndryshe nga varianti britanik, “varianti italian ka edhe një mutacion të dytë në pozicionin 493, i cili e bën proteinën e saj Spike pak më ndryshe nga ajo e virusit pandemik që ne të gjithë njohim sot”.

Coronavirus, Instituti Kombëtar i Shëndetit u përgjigjet pyetjeve në lidhje me vaksinën dhe shkatërron mashtrimet

Por si u zbulua varianti italian?

“Rastësisht – thotë Caruso – duke vërejtur një qëndrueshmëri anormale virale në një pacient që kishte vuajtur nga Covid-19 në Prill. Edhe pas shërimit, në testet e bëra pacienti dilte gjithmonë pozitiv, me viruse shumë të ngarkuara. Ne zhvilluam studime dhe kuptuam se kishim identifikuar një variant të ri, të ngjashëm por jo identik me variantin anglez’, tha profesori.

Megjithatë ai u shpreh se vaksina duhet të funksionojë edhe ndaj këtij varianti, pasi ajo gjeneron një përgjigje komplekse në shumë zona të proteinës Spike.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet