Greqia merr ngarkesën e dytë të vaksinave nën masa të rrepta sigurie, ndërhyn edhe ushtria

Bota
Greqia merr ngarkesën e dytë të vaksinave nën masa të

Këtë të martë kanë mbërritur 83 850 doza të vaksinës Pfizer / BioNTech Covid-19.

Ndërkohë për të marrë vaksinat në aeroport ka shkuar Nikos Hardalias së bashku me një grup oficerësh policie, të cilët më pas do të bëjnë edhe shpërndarjen nëpër qendrat e caktuara të vaksinimit.

Mediat greke bëjnë me dije se grupi i parë i madh i vaksinave do të shpërndahet në pesë pikat qendrore të magazinimit dhe nga atje shpërndarja do të bëhet në qendrat e vaksinimit.

Ndër të tjera bëhet me dije se vaksinimi i përgjithshëm i sanitareve do të fillojë më 4 janar, do të përfundojë më 20, kur do të fillojë vaksinimi i popullatës.

ME TE LEXUARAT