Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Vaksina e Covid-19 mund të shkaktojë ënjtje dhe inflamacion tek ata që kryejnë ndërhyrje estetike

Vaksinat e Covid-19 mund të shkaktojnë reaksione alergjike tek njerëzit që kryejnë ndërhyrje estetike në fytyrë dhe buzë, ka paralajmëruar një komitet këshillimor i Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave (FDA).

Paralajmërimi erdhi pasi disa vullnetarë të cilët morën vaksinat Moderna përjetuan ënjtje dhe inflamacion në zonën ku ishte vendosur mbushësi, njoftoi “Daily Mail”.

Sidoqoftë, një dermatolog nga Kaliforni tha se reagimi ishte imunologjik dhe efektet anësore mund të trajtohen lehtësisht me steroid dhe anti-histamina.

“Sistemi juaj imunitar ringjallet kur merrni një vaksinë dhe kjo shkakton inflamacion në zona të caktuara ku ka substanca që nuk ndodh natyrshëm në trupin tuaj”, është shprehur Dr. Shirley

SHBA miratoi vaksinën e Moderna një javë pasi vaksina e Pfizer u autorizua për përdorim urgjent në vend.

Arsyet e reagimeve alergjike ndaj vaksinës Covid-19

Disa shkencëtarë besojnë se reaksionet alergjike ndaj vaksinës së Covid-19 mund të shkaktohen nga përbërja polietilen glikol, e njohur gjithashtu si PEG. Kjo përbërje gjendet gjithashtu në një gamë të larmishme të produkteve, duke përfshirë produkte kozmetikë, ushqime dhe ilaçe dhe dihet se shkakton anafilaksi në raste të rralla.

Kohët e fundit, Qendra e Shteteve të Bashkuara për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) ka konfirmuar gjashtë reaksione të rënda alergjike ndaj vaksinës Pfizer Inc. dhe BioNTech’s Covid-19.

Në fillim të këtij muaji, autoritetet shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar konfirmuan gjithashtu 2 raste të anafilaksisë pasi pacientët morën vaksinën Pfizer / BioNTech Covid-19. Agjencia Rregullative e Barnave dhe Kujdesit Shëndetësor në Mbretërinë e Bashkuar (MHRA) më vonë lëshoi ​​një paralajmërim duke thënë se kushdo që ka një histori të anafilaksisë në një ilaç ose ushqim nuk duhet të marrë vaksinën Pfizer-BioNTech.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet