Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Pfizer vonon shpërndarjen e vaksinave antiCOVID në 8 vende të BE-së, zbulohet arsyeja

Një problem logjistik i raportuar në fabrikën belge ka vonuar dorëzimin e vaksinës me një ditë. Vaksina e Pfizer / BioNTech është vonuar në tetë vende evropiane pas një problemi logjistik në lidhje me temperaturën në të cilën mbahen dozat, deklarojnë autoritetet spanjolle.

Ministria e shëndetësisë e vendit tha se kishte marrë një mesazh nga fabrika e prodhimit të Pfizer në Puurs, Belgjikë, të Dielën në mbrëmje, duke thënë se dorëzimi do të mbërrinte të Martën në vend të së hënës për shkak të “një problemi në procesin e ngarkimit dhe transportimit .

Ai shtoi se tetë vende evropiane, përfshirë Spanjën, ishin prekur – por nuk dha detaje të mëtejshme.

Autoritetet lokale në Gjermani raportuan gjithashtu vonesa në administrimin e vaksinave të Dielën pasi u zbulua se mund të ketë pasur probleme të ruajtjes së temperaturës gjatë transportit.

Dorëzimi mund të jetë i komplikuar për vaksinën Pfizer-BioNTech sepse duhet të ruhet në temperatura shumë të ulëta rreth minus 70 gradë Celsius.

Ministri Spanjoll i Shëndetësisë Salvador Illa siguroi që çështja e lindjes ishte zgjidhur dhe se vaksinat “duhet të ishin në rrugë sot”.

Evropa filloi fushatën e saj të vaksinimit masiv gjatë fundjavës, me Gjermaninë, Hungarinë dhe Sllovakinë të Shtunën – një ditë para se Komisioni Evropian e kishte planifikuar fillimisht.

Italia, Austria, Franca, Republika Çeke dhe të tjerët ndoqën shembullin të Dielën në momente të raportuara .për secilin komb.

Në Spanjë, 96-vjeçari Araceli Hidalgo ishte personi i parë që mori vaksinën së bashku me një infermiere në një shtëpi kujdesi në Guadalajara.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet