Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Dalin rezultatet e autopsisë/ Mjekët lanë pas dore Maradonën, asnjë ilaç për zemrën në shtëpi

Vdekja e Diego Armando Maradona mbase mund të ishte shmangur: rezultatet e para të autopsisë në trupin e ish-kampionit argjentinas, i cili ndërroi jetë më 25 nëntor, konfirmojnë se ai nuk po merrte trajtimin e duhur mjekësor për problemet në zemër, shkruajnë mediat ndërkombëtare.

Tashmë, inspektimi i parë i shtëpisë së tij, pas vdekjes, kishte zbuluar se si mjedisi në të cilin ai jetonte nuk ishte i përshtatshëm për një pacient në rehabilitim post-operativ pas ndërhyrjes kirurgjikale në tru.

Nga sa mësohet, ekzaminimet e autopsisë të urdhëruara nga prokurori do të kishin identifikuar si shkakun e vdekjes “edemën akute të mushkërive që rezulton nga përkeqësimi i dështimit kronik të zemrës” të Pibe de Oro, përcjell Ora News

Që kur la spitalin, në fillim të nëntorit, pas operacionit, deri në ditën e vdekjes së tij, Maradona nuk i është nënshtruar testeve klinike, madje as për enzimat (të dobishme për kontrollimin e dështimit të zemrës).

Në shtëpinë e tij nuk kishte pajisje oksigjeni ose defibrilator dhe asnjë ilaç zemre nuk u gjet mes barnave të sekuestruara.

Në rast se vërtetohet se kjo situatë mund të ketë pasur një ndikim në vdekjen e Maradonës, organi i akuzës mund të fajësojë neurokirurgun Leopoldo Luque dhe psikiatren Agustina Cosachov, të cilët po trajtonin ish-kampionin, shkruan “Corriere dello Sport,

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet