Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Ndërron jetë mjekja me ngjyrë në SHBA pasi akuzoi spitalin për trajtim racor

Një mjeke me ngjyrë në SHBA ka vdekur me Covid-19, rreth dy javë pasi ajo akuzoi spitalin për trajtim racor.

Në një video nga shtrati i saj në Spitalin Universitar të Indiana Susan Moore tha se iu desh të “lutej” për trajtim.

Duke ofruar ngushëllimet e tij, spitali tha se i mori akuzat e diskriminimit shumë seriozisht por nuk mund të komentonte për pacientë të veçantë.

Njerëzit me ngjyrë janë në rrezik më të madh nga Covid sesa njerëzit e bardhë, tregojnë studimet.

Dr Moore, 52 vjeç, ndërroi jetë në një spital tjetër lokal të dielën.

Në postimin e saj të 4 dhjetorit në Facebook, ajo përshkroi se si dhimbja e saj ishte minimizuar nga mjeku, për të cilin ajo tha se ishte i bardhë, megjithëse kishte qarë dhe kishte vështirësi në frymëmarrje.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet