Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Masakër ditën e Krishtlindjes, terroristët vrasin 7 persona dhe djegin kishën

Festa e Krishtlindjes ‘u shkatërrua’ nga grupi terrorist në Borno të Nigerisë pasi vranë 7 persona në një sulm.

“Boko Haram sulmoi fshatin Pemi, vrau shtatë vetë dhe rrëmbeu shtatë të tjerë, duke përfshirë një pastor.

Ata gjithashtu dogjën një kishë, një ambulancë dhe disa shtëpi,” i tha CNN të Premten Kachallah Usman, sekretari i zonës së qeverisë lokale Chibok.

Pemi ndodhet afërsisht 20 kilometra nga Chibok, ku Boko Haram rrëmbeu më shumë se 200 vajza në shkollë gjashtë vjet më parë.

Një burrë që pretendon të jetë Abubakar Shekau, një udhëheqës i Boko Haram, gjithashtu tha se grupi ishte përgjegjës për rrëmbimin e më shumë se 300 fëmijëve në veriperëndim të vendit në fillim të këtij muaji, megjithëse guvernatori Aminu Bello Masari hodhi poshtë këtë pretendim, duke thënë se “banditët lokalë” ishin përgjegjës.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet