Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Krishtlindja, në kishë me maska/ Ceremonitë fetare nën kushtet e mbrojtjes nga Covid

Meshën kryesore të Krishtlindjes në kishën katedrale ngjallja e krishtit e ka drejtuar kryepeshkopi Anastas.

Kleriku më i lartë i kishës autoqefale të Shqipërisë është shfaqur me maskë. Një muaj më parë ai u infektua nga covid, duke kaluar një moment të vështirë por pas kurimit në një spital në Athinë u rikuperua dhe sot ishe në krye të meshës.

Këto krishtlindje kanë mbledhur më pak njerëz në kishat ortodokse. Meshat janë zhvilluar duke respektuar kushtet e sigurisë për t’u mbrojtur nga covid.

Besimtarët kanë kryer rritet me maska dhe në distancë ndaj njëri tjetrit dhe ndaj klerikëve.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet