Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Amerika Latine fillon vaksinimin masiv kundër Covid-19

Meksika ka marrë një ngarkesë fillestare prej 3 mijë dozash të vaksinës amerikano-gjermane, Pfizer Biontech. Vendi ka një nga bilancet më të rënda të viktimave në botë duke u renditur pas SHBA, Brazilit dhe Indisë.

Vetëm pak më vonë, Kili dhe Kosta Rika po ashtu nisën administrimin e të njëjtës vaksinë.

Argjentina po ashtu planifikon të fillojë vaksinimin masiv ditët e ardhshme por ka zgjedhur ta bëjë këtë me vaksinën ruse Sputnik V për fazën e parë me një ngarkesë prej 300 mijë dozash që mbërriti në Buenos Aires të enjten në mëngjes.

Brazili ndërkohë që ka regjistruar edhe numrin më të lartë të viktimave në rajon nuk do të fillojë vaksinimin deri në mes të shkurtit, pavarësisht rritjes së shifrave kohët e fundit. Presidenti Jair Bolsonaro thotë se ai nuk ka ndër mend të vaksinohet. Ai beson se ka tashmë imunitet ndaj koronavirusit ndërsa rezultoi pozitiv më herët këtë vit.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet