Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Vritet një tjetër person me ngjyrë nga policia në SHBA, pezullohet nga detyra efektivi

Policia në Ohio lajmëroi se ka liruar nga detyra një oficer të martën, pasi ai qëlloi fatalisht një njeri me ngjyrë të paarmatosur.

Ngjarja bëhet e kobshme, në kohën që vrasjet e personave me ngjyrë në SHBA janë kthyer në një problem të madh shoqëror. Policia në Kolumbus i ishte përgjigjur një thirrjeje, për një person që natën ndizte dhe fikte dritat.

Pak pasi mbërritën oficerët, një burrë që kishte qenë brenda një garazhi iu afrua atyre në këmbë me dorën e majtë duke mbajtur një celular dhe dora e tij e djathtë nuk ishte e dukshme, tha policia, duke parë videon nga një aparat fotografik i vënë në trup.

Në atë moment, oficeri Adam Coy qëlloi njeriun, Andre Maurice Hill, 47 vjeç, i cili vdiq më vonë në një spital, thanë ata.

Incidenti ishte i fundit në një përplasje vrasjesh të afrikano-amerikanëve nga policia në Shtetet e Bashkuara këtë vit, që kanë shkaktuar valë protestash mbi padrejtësinë racore dhe brutalitetin nga forcat policore.

Qindra protestues demonstruan paqësisht në qendër të qytetit Columbus më 11 dhjetor pasi një zëvendës i sherifit të Qarkut Franklin qëlloi dhe vrau Casey Christopher Goodson, 23 vjeç, jashtë shtëpisë së tij më 4 dhjetor. Autoritetet federale kanë filluar një hetim për vrasjen e Goodson.

Kryebashkiaku i Columbus Andreë Ginther tha në Twitter se ishte “e papranueshme” që oficerët të mos kishin ndezur kamerat e tyre, kur ndodhi ngjarja.

Prokurori i Përgjithshëm i Shtetit Dave Yost lëshoi ​​një deklaratë të mërkurën duke premtuar “një hetim të plotë, të pavarur dhe të hollësishëm” për rastin tragjik.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet