Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Zbulohen rezerva të mëdha ari në Turqinë veriperëndimore

Rezerva të mëdha që janë zbuluar në fushën e minierave në provincën veriperëndimore të Bilecik vlerësohet të jetë me vlerë rreth 6 miliardë dollarë (46 miliardë TL).

“Ne po flasim për një vlerë prej rreth 6 miliardë dollarë kur përpiqemi ta vëmë atë në vlerë me çmimet e sotme”, tha drejtori i përgjithshëm i “Turkish Agricultural Credit Cooperatives”, Fahrettin Poyraz në lidhje me rezervën në minierën e arit Söğüt.

Poyraz i tha mediave turke se raporti i tyre i fundit për Borsa Istanbul Stock Exchange (BIST) vlerësoi se rezervat e arit ishin “rreth 100 tonë” në fushë.

Fusha në fjalë u dha në vitin 2008 për tu operuar nga kompania Koza Altın por u transferua te Gübretaş në dhjetor të vitit 2019 pas një procesi gjyqësor për anulimin e kontratës pasi e para nuk përmbushi detyrimin e saj.

Poyraz theksoi se miniera e arit Söğüt është ndër minierat më të rëndësishme në botë.

Ai tha se ata kanë vendosur që ata do ta nxjerrin arin vetë dhe kanë vendosur një objektiv dy-vjeçar për të sjellë vlerë në ekonomi.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet