Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Ky ështe shteti më i rrezikshëm në botë për gazetarët

Sipas Këshillit për Mbrojtjen e Gazetarëve, rreth 119 gazetarë janë vrarë në Meksikë që nga viti 2000, që e bën vendin më të rrezikshëm për gazetarët në mbarë botën.

Tetë gazetarë janë vrarë në këtë vend këtë vit, ndërsa pasojnë Afganistani dhe Filipinet.

Më së shumti viktima janë ata që raportojnë për zyrtarët e korruptuar dhe lidhjet e tyre me krimin e organizuar.

Gazetarja Miroslava Breach në mënyrë brutale është vrarë në mars të vitit 2017 në shtetin Chihuahua në veri të Meksikës.

Miroslava raportonte për anëtarët e një bande lokale dhe lidhjet e tyre me politikanët para se ajo të qëllohej tetë herë teksa shoqëronte djalin e saj në shkollë.

Këtë javë, ish-guvernatori i së njëjtës komunë ku jetonte Miroslava, Hugo Amed Schulz, u arrestua për bashkëpunim në vrasjen e gazetarit. Dy të dyshuar të tjerë të përfshirë në vrasje janë ende në arrati.

Presidenti Lopez Obrador është zotuar të ndalojë dhunën ndaj gazetarëve që nga dita e parë që ai mori detyrën.

Por mungesa e burimeve dhe përpjekjeve politike për të zvogëluar hakmarrjen e dhunshme për të heshtur mediat mbizotëruan gjatë administratës së tij.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet