Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Çdo 33 sekonda humb jetën një njeri, 2020 viti më vdekjeprurës në historinë e SHBA

Ky vit është më vdekjeprurësi në historinë e SHBA me vdekjet e përgjithshme që pritet të arrijnë në 3 milion për herë të parë, pasi viktimat e COVID-19 vazhdojnë të rriten me ritme rekord, çdo 33 sekonda humb jetën një njeri.

Numrat paraprakë nga, bazuar në të dhënat javore, sugjerojnë që SHBA është drejt shifrës 3.2 milion vdekje totale këtë vit.

Më shumë se 2.9 milion kanë vdekur tashmë nga të gjitha shkaqet në SHBA këtë vit, tregojnë të dhënat paraprake.

Vdekjet zakonisht rriten me rreth 20,000 deri 50,000 çdo vit, kryesisht për shkak të plakjes dhe rritjes së popullsisë së kombit.

Numri i të vdekurve për vitin 2020 potencialisht mund të shkojë edhe më i lartë pasi të llogariten të gjitha viktimat nga ky muaj.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet