Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Publikohet gabimisht lista e çmimeve të vaksinave antiCovid

Një gabim njerëzor i ministres belge të Financave dhe Buxhetit, ka bërë që të bëhen publike të gjitha çmimet e kompanive farmaceutike të vaksinave kundër COVID-19.

Vendet e Bashkimit Evropian do të paguajnë 12 euro për dozë për vaksinën kundër Covid-19 të zhvilluar nga Pfizer dhe BionTech dhe 18 dollarë për dozë për atë të Moderna .

Këto janë çmimet e raportuara nga gazeta flamane “Het Laatste Nieuës” , e cila publikoi pamjen e një tëitteri të sekretares belge të buxhetit, Eva de Bleeker , e cila nisi çmimet në internet gabimisht. Nënsekretari pastaj fshiu cicërimën, por Hln e bëri atë në ekran dhe më pas e publikoi.

Për eurodeputetin Peter Liese (CDU Gjermani), shefi i shëndetit të grupit PPE, çmimet e raportuara në cicërimën e botuar nga Hln janë “reale”.

Sipas tabelës, vaksina Oxford / AstraZeneca është më e lira (1.78 euro për dozë). Për Curevac është 10 euro për dozë, për Sanofi / Gsk 7,56 euro për dozë, për Johnson & Johnson 8,5 dollarë për dozë.

Çmimet deri më tani kanë mbetur konfidenciale, jo më pak sepse Komisioni është ende duke negociuar një kontratë me Novavax .

Postimi i saj është bërë viral në rrjetet sociale dhe në media, duke ngritur kështu edhe debate për cmimet që duhet të paguajnë shtetet për sigurimin e vaksinave anti Covid.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet