“Politika e vaksinimit e BE-së të zbatohet njëherazi edhe në Shqipëri”, zbardhet biseda e Cakajt me komisionerin Várhelyi

Politikë
“Politika e vaksinimit e BE-së të zbatohet njëherazi edhe

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, zhvilloi sot një takim online me Komisionerin për Politikat Evropiane të Fqinjësisë dhe Zgjerimit, Olivér Várhelyi.

Me Komisionerin Várhelyi, Kryediplomati Cakaj diskutoi gjerësisht mbi mundësinë që kanë vendet e Ballkanit Perëndimor për të siguruar vaksinën kundër COVID-19, në të njëjtën kohë si vendet e Bashkimit Evropian. Gjithashtu, në një reagim në Facebook lidhur me takimin e zhvilluar, Cakaj bëri me dije se Komisionerit ju kërkua që politika e vaksinimit e BE-së të zbatohet njëherazi edhe në Shqipëri.

“Në këto rrethana jashtëzakonisht të vështira, ky do të ishte shembull i jashtëzakonshëm i solidaritetit mes vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe BE-së.” -përfundoi Cakaj reagimin e tij.

ME TE LEXUARAT