Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Vaksina kundër Covid-19 ‘Pfizer’ shkakton një reaksion të rëndë alergjik tek një punonjës shëndetësor

Një punëtor shëndetësor në Alaska pati një reagim serioz alergjik pasi injektoi vaksinën e koronavirusit të Pfizer Inc raporton Reuters. Pacienti u shtrua në spital dhe aktualisht është në gjendje të qëndrueshme, thanë autoritetet e shëndetit publik. Reagimi i pafavorshëm i personit, disa minuta pas marrjes së Pfizer të martën, ishte i ngjashëm me dy raste në Britani.

Simptomat në pacientin e moshës së mesme u zgjidhën pasi u administruan me epinefrinë të trajtimit të alergjisë, tha Lindy Jones, drejtori i departamentit të urgjencës ku pacienti u trajtua.

Pacienti nuk kishte një histori të reaksioneve alergjike, u tha Jones gazetarëve në një konferencë virtuale.

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave ka këshilluar njerëzit me alergji që të këshillohen me mjekët e tyre për tu siguruar që nuk janë alergjikë ndaj ndonjë përbërësi të vaksinës.

Rregullatori i mjekësisë në Britani tha në fillim të këtij muaji se kushdo që ka një histori të anafilaksisë, ose reagime të rënda alergjike ndaj një ilaçi ose ushqimi, nuk duhet të marrë vaksinën Pfizer-BioNTech COVID-19.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet