Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Studimi: Trupat e viktimave me COVID-19 janë infektuese edhe pas vdekjes

Një studim gjerman ka zbuluar se trupat e viktimave të koronavirusit mund të mbeten infektuese edhe pas vdekjes nga virusi i rëndë.

Ekipi i hulumtuesve, në Universitetin Medical Center në Hamburg, testoi trupat e 11 personave të cilët humbën jetën nga Covid-19.

Ata kërkuan gjurmë virusi në intervale të rregullta nga 12 orë pas vdekjes, deri në shtatë ditë më vonë.

“Ne zbuluam vazhdimisht SARS-CoV-2 ARN në të gjitha pikat kohore të analizuara ”, shkruajnë studiuesit në revistën Emerging Infection Diseases.

Shkencëtarët thonë se ata vunë re se gjurmët e koronavirusit gjendeshin në indet e pacientëve të vdekur në intervale vazhdimisht të larta dhe në mënyrë konstante.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet