Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Shifra të larta në Itali, rreth 18 mijë të infektuar në 24 orë

Bilanci i sotëm i pandemisë së Covid-19 në Itali tregon për një rritje të shifrave dhe për një ulje të vdekjeve.

Në 24 orët e fundit në shtetin fqinj janë regjistruar 17.572 raste të reja me koronavirus në rretj 200 mijë tamponë të realizuar. Një ditë më parë ishin 162.880 tamponë nga të cilët 14.844 dolën pozitive.

Ditën e sotme u regjistruan 680 viktima, ndërkohë që 24 orë më parë ishin 846. Veneto mbetet rajoni më i goditur prej disa ditësh, me 3817 të infektuar, ndërkohë që Lombardia vijon me 2994.

Rajoni i Venetos mbetet shqetësues, aq sa vetë guvernatori i rajonit verilindor, Luca Zaia, i ka kërkuar qeverisë së kryeministrit Giuseppe Conte ta kthejë në “zonë të kuqe”, me rikthimin e masave kufizuese të rrepta.

Conte sipas burimeve mbetet ende dyshues për ta rikthyer vendin gjatë festave në një lockdoën të plotë, si po ndodh edhe me vende të tjera.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet