Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Një artefakt i humbur prej vitesh, gjendet rastësisht në një kuti purosh

Më shumë se 70 vjet pas zhdukjes së tyre, copa druri nga Piramida e Madhe e Gizës në Egjipt u zbuluan aksidentalisht në një kuti puro në Universitetin e Aberdeen në Skoci.

Mediat e huaja shkruajnë se pjesa e drurit të kedrit është një nga tre objektet e gjetura brenda piramidës në 1872 nga arkeologu britanik Ëayman Dixon.

Dy prej tyre, një sferë dhe një grep bronzi që me sa duket janë përdorur për ndërtimin e tij, ndodhen në Muzeun Britanik, por gjurma e copës së drurit humbi.

Në 2001 lindi një hipotezë: copa e drurit mund të ishte dhuruar në Universitetin e Aberdeen (Skoci), por nuk mund të gjendej më.

Në fund të vitit të kaluar, një ruajtës i antikitetit egjiptian që shqyrtonte koleksionin aziatik, Abir Elantani, ra në një kuti puro që mbante flamurin e Egjiptit të lashtë para se të kuptonte se copa e drurit që përmbante ishte artefakti i humbur.

Tashmë pas shumë vitesh i gjetur ai ishte thyer në shumë pjesë.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet