Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Eklipsi diellor “zhyti” Amerikën Latine në errësirë

Eklipsi i plotë diellor ndodhi të martën dhe ishte i dukshëm në vendet e Amerikës Latine, kryesisht në Kili, Argjentinë, në jug të Oqeanit Atlantik, nga disa zona të Amerikës së Jugut dhe Antarktidës.

Nga SHBA dhe vendet e Europës ky eklips nuk ishte i dukshëm. Por, kushdo kishte mundësinë ta shikonte livestream në Youtube.

Fotografët kapën çastet më të bukura, ndërsa qytetarët që ndodheshin në këto vende, patën mundësinë ta shikonin eklipsin, sigurisht duke përdorur syze të posaçme për të mbrojtur sytë.

Eklipsi i plotë diellor zgjati vetëm disa minuta. Eklipset diellore ndodhin kur Hëna mbulon tërësisht Diellin. Kjo ndodh kur Dielli, Hena dhe Toka janë në vijë të drejtë.

 

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet