Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Viktimë e përdhunimit/ Iu mohua e drejta e abortit, 12 vjeçarja sjell në jetë binjakët

Një 12-vjeçare ka sjellë në jetë binjakë në Argjentinë pasi iu mohua aborti nga autoritetet lokale edhe pse ishte përdhunuar.

Autoritetet në Jujuy detyruan fëmijën të mbante fëmijën dersia t’i sillte në jetë përmes lindjes cezariane.

Legjislacioni rreth abortit ësshtë mjaft i rreptë në Argjentinë, e cila legalizoi procedurën vetëm në rastet e përdhunimit vitin e kaluar.

Me devotshmëri katolike, Amerika Latine është shtëpia e disa shteteve që konsiderohen se kanë kufizimet më të rrepta në botë për abortin.

Emri i 12-vjeçares është i panjohur, ashtu si edhe identiteti i sulmuesit të saj por profesionistët mjekësore kanë kritikuar ashpër vendimin e autoriteteve për t’i mohuar vajzës një abort të ligjshëm.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet