Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Regjistrohet numri më i lartë të vdekjeve nga Covid-19 në Gjermani, kërkohet lockdown total

Numri i viktimave prej koronavirusit u rrit me 590, duke shënuar numrin më të lartë të vdekjeve ditore të vendit në pandemi, sipas Institutit Robert Koch (RKI), agjencia kombëtare për kontrollin e sëmundjeve.

RKI ka shtuar 20 815 raste të reja me koronavirus në numërimin e infeksioneve të konfirmuara në vend, i cili deri më tani numuron 1 218 524 raste.

Rritja ditore e rasteve të reja të mërkurën e kaluar ishte më pak se 17 270, duke siguruar prova të tjera se një ngrirje e pjesshme e vendosur në fillim të nëntorit nuk arriti të thyejë valën e dytë të infeksioneve në Gjermani.

Qëllimi është që numri i infeksioneve për 100 000 banorë gjatë një periudhe shtatë ditore të kthehet në 50, gjë që do të lejojë autoritetet e mbingarkuara shëndetësore të rifillojnë zinxhirët e monitorimit të infeksioneve.

Sidoqoftë, kjo shifër aktualisht qëndron në 149,1 për të gjithë Gjermaninë, nga 120 kur masat hynë në fuqi muajin e kaluar, duke mbyllur bare dhe restorante dhe kryesisht duke kufizuar takimet në dy familje.

“Ne duhet të hyjmë në një bllokadë të rreptë sa më shpejt të jetë e mundur”, tha Karl Lauterbach, një anëtar i social-demokratëve i qendrës së majtë, i specializuar në politikën shëndetësore, në përgjigje të numrit të lartë të të vdekurve.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet