Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

9 në 10 persona në vendet e varfëra do e humbin vaksinën antiCovid-19

Vendet e pasura po grumbullojnë doza të vaksinave Covid dhe njerëzit që jetojnë në vendet e varfra do të humbasin, paralajmëron një rrjet organizatash.

Aleanca e Vaksinave të Popullit thotë se gati 70 vende me të ardhura më të ulëta do të jenë në gjendje të vaksinojnë vetëm një në 10 persona. Kjo pavarësisht se Oxford-AstraZeneca është zotuar të sigurojë 64% të dozave të saj për njerëzit në vendet në zhvillim.

Po ndërmerren hapa për të siguruar që aksesi në vaksina është i drejtë në të gjithë globin. Ky angazhim i vaksinave, i njohur si Covax, ka arritur të sigurojë 700 milion doza të vaksinave që do të shpërndahen midis 92 vendeve me të ardhura më të ulëta që janë regjistruar.

Aleanca e Vaksinave të Popullit, një rrjet organizatash përfshirë Amnesty International, Oxfam dhe Global Justice Now, thotë se nuk ka mjaftueshëm për të shkuar në qarkullim, dhe kompanitë e ilaçeve duhet të prodhojnë më shumë doza.

Analiza e tyre zbuloi se vendet e pasura kanë blerë doza të mjaftueshme për të vaksinuar të gjithë popullatën e tyre tre herë nëse të gjitha vaksinat miratohen për përdorim. Kanadaja, për shembull, ka porositur mjaft vaksina për të mbrojtur çdo kanadez pesë herë, pretendon ajo.

Dhe edhe pse kombet e pasura përfaqësojnë vetëm 14% të popullsisë së botës, ata kanë blerë 53% të të gjitha vaksinave më premtuese deri më tani.

“Askush nuk duhet të bllokohet nga marrja e një vaksine shpëtuese për shkak të vendit në të cilin jetojnë ose shumës së parave në xhepin e tyre,” tha Anna Marriott, menaxherja e politikës shëndetësore të Oxfam.

“Por nëse diçka nuk ndryshon në mënyrë dramatike, miliarda njerëz në të gjithë botën nuk do të marrin një vaksinë të sigurt dhe efektive për Covid-19 për vitet që vijnë”, shtoi ajo.

Aleanca e Vaksinave të Popullit u bën thirrje të gjitha korporatave farmaceutike që punojnë në vaksinat Covid-19 të ndajnë hapur teknologjinë dhe pronën e tyre intelektuale në mënyrë që miliarda doza të tjera të mund të prodhohen dhe të bëhen të disponueshme për këdo që ka nevojë për to.

AstraZeneca, kompania që prodhon vaksinën Covid të zhvilluar nga Universiteti i Oksfordit, është zotuar ta bëjë atë të disponueshme në një bazë jo-fitimprurëse në botën në zhvillim. Është më lirë se të tjerat dhe mund të ruhet në temperatura të frigoriferit, duke e bërë më të lehtë shpërndarjen në të gjithë globin. Por aktivistët thonë se një kompani më vete nuk mund të furnizojë mjaftueshëm vaksina për të gjithë botën.

Vaksina Pfizer-BioNTech tashmë ka marrë miratim në Mbretërinë e Bashkuar dhe më të prekshmit kanë filluar të vaksinohen këtë javë. Ka të ngjarë të marrë miratim nga rregullatorët në SHBA dhe Evropë së shpejti, që do të thotë se mund të kalojë ca kohë para se të ndahet me kombet më të varfra.

Dy vaksina të tjera, nga Moderna dhe Oxford-AstraZeneca, po presin miratimin e rregullatorit në një numër vendesh. Vaksina ruse, Sputnik, ka njoftuar gjithashtu rezultate pozitive të provës dhe katër vaksina të tjera po kalojnë prova klinike në fazën e vonë.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet