Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Kosova rrezikonte përballjen me Serbinë, FIFA e evitoi menjëherë

Shorti në Zvicër rezervoi përballje Kosovë-Serbi pasi të dyja përfaqësueset e futbollit do të ishin në të njëjtin grup.

Serbia e vazos së dytë ra në grupin A me Portugalinë, teksa kur erdhi radha e vazos së 5-të, përfaqësuesja e parë që u përzgjodh nga goglat ishte pikërisht Kosova.

Automatikisht Kosova duhet të shkonte tek grupi A me Portugalinë, Serbinë, Irlandën dhe Luksemburgun, por FIFA e evitoi.

Disa përfaqësuese nuk lejohen të luajnë kundër njëra-tjetrës në çdo kompeticion, përfshirë Kosovë-Serbi për shkak të raporteve politike dhe konflikteve të mëparshme.

Në rast se nuk do të ekzistonin këto, atëhere në grupin A do të kishte një përballje direkte Kosovë-Serbi.

Ndërkohë FIFA e tejkaloi këtë përballje duke çuar Kosovën direkt tek grupi B, teksa përfaqësuesja e dytë e zgjedhur nga goglat e vazos së 5-të, Azerbajxhani kaloi tek grupi A.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet