Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Shantazh përmes rrjeteve sociale/ Apeli i policisë: Mos jepni të dhënat personale

Rriten ndjeshëm krimet kibernetike në Shqipëri, sidomos njerëzit që janë kërcënuar me publikimin e të dhënave private nga persona që shfrytëzojnë profile false në rrjetet sociale.

Shqetësimi është ngritur nga Policia e Shtetit, e cila thotë se kohët e fundit janë shtuar shume denoncimet e qytetarëve.

Njësia për Hetimin e Krimeve Kompjuterike thotë se autorët, pasi marrin të dhënat e qytetarëve, fillojnë kërcënimet me publikimin e informacioneve kofidenciale dhe kërkojnë në këmbim vlera të ndryshme monetare.

Policia thotë se viktimat janë të grupmoshave të ndryshme, ndaj bën apel që të bëhet kujdes, duke mos i treguar të dhënat personale.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet