Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Mbretëresha Elizabeth do të vaksinohet kundër Covid-19 në javët e ardhshme

Mbretëresha e Mbretërisë së Bashkuar Elizabeth II do të marrë vaksinën Pfizer-BioNTech kundër Covid në javët e ardhshme.

Sipas mediave britanike Mbretëresha 94 vjeçare dhe burri i saj, Princi Philip, 99 vjeç, do të vaksinohen të dy si përparësi për shkak të moshës së tyre dhe jo si trajtim preferencial.

Britania është vendi i parë në botë që i ka dhënë dritën jeshile kësaj vaksine. Të moshuarit dhe kujdestarët e tyre do të jenë të parët që do të vaksinohen si edhe personeli mjekësor i vijës së parë.

Britania ka porositur paraprakisht 40 milion doza të vaksinës në total dhe do të marrë një sasi fillestare prej 800,000 për të filluar javën e ardhshme.

 

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet