Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Joe Biden: Vaksinimi kundër Covid nuk do të jetë i detyrueshëm në SHBA

Amerikanët nuk do të jenë të detyruar të vaksinohen kundër koronavirusit, është shprehur kështur presidenti i zgjedhur Joe Biden.

Kërkesa erdhi në një kohë kur Qendrat për Kontrollin e Sëmundjeve (CDC) për herë të parë nxiti “përdorimin e maskës në të gjitha ambientet e mbyllura përveç rasteve kur ata gjenden në shtëpinë e tyre.

Duke folur në Wilmington, Delaware, presidenti i zgjedhur amerikan, tha në momentin që vaksina do të jetë e disponueshme, amerikanët nuk do të jenë të detyruar të vaksinohen.

“Unë do të bëj gjithçka që kam në dorë si President, për të inkurajuar njerëzit të bëjnë gjënë e duhur ”, u shpreh Biden.

Biden , i cili pritet të marrë detyrën në 20 janar tha se ai priste që inaugurimi i tij të ishte një ngjarje e vogël, pa turma të mëdha për shkak të koronavirusit.

Qendra e Kërkimeve Pew thotë se vetëm 60% e amerikanëve janë aktualisht të përgatitur për të marrë një vaksinë kundër COVID-19.

Të enjten Biden i tha CNN se do të ishte i lumtur të merrte një vaksinë në publik për të qetësuar shqetësimet e mundshme në lidhje me sigurinë e saj.

Biden ka përsëritur gjithashtu thirrjen e tij për amerikanët që të mbajnë një maskë për 100 ditë – një masë që ai tha se e kombinuar me shpërndarjen e vaksinave do të ndikonte në rënien e numrit të viktimave.

Të premten vendi regjistroi më shumë se 2,500 viktima si pasojë e COVID-19 si dhe rreth 225 mijë raste të reja.

Deri më tani, numri i përgjithshëm i të infektuarve në SHBA është rritur në 14.3 milionë. Ndërkohë, rreth 278 mijë njerëz kanë ndërruar jetë që nga shpërthimi i pandemisë.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet