Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Lufta ndaj terrorizmit, Franca nis kontrollet në dhjetëra xhami

Autoritetet franceze kanë filluar inspektimet e dhjetëra xhamive dhe sallave të lutjeve të dyshuara për lidhje me ekstremizmin islamik.

Ministri i Brendshëm Gérald Darmanin njoftoi se disa prej tyre mund të mbyllen nëse zbulohet se inkurajojnë “separatizmin”.

Kjo vjen një javë para zbulimit të një ligji të ri për të luftuar ekstremizmin dhe si një përgjigje ndaj sulmeve në tetor, për të cilat fajësohen islamikët, përfshirë prerjen e kokës së mësuesit Samuel Paty.

Z. Darmanin tha se do të kishte kontrolle dhe mbikëqyrje speciale për 76 xhami dhe salla lutjesh, 16 prej tyre në rajonin e Parisit.

Ai urdhëroi veprimin e menjëhershëm në lidhje me 18 prej tyre, me kontrollet e para të kryera të enjten.

Në një postim në Twitter, ai e quajti atë një veprim masiv dhe të paparë për të luftuar separatizmin.

Inspektorët shtetërorë do të shqyrtojnë financimin e tyre, lidhjet e imamëve dhe shkollat ​​e mundshme Kuranike për fëmijët e vegjël, raporton agjencia e lajmeve Reuters.

Autoriteti i ministrit Darmanin është dëmtuar ditët e fundit nga një varg protestash në lidhje me abuzimet e policisë në Francë dhe një ligji të ri, të propozuar për të mbrojtur identitetin e oficerëve të policisë.

76 adresat e listuara për t’u vizituar nga inspektorët janë vetëm një pjesë e rreth 2,600 vendeve të adhurimit mysliman në Francë.

Darmanin tha se fakti tregoi që jemi larg nga një situatë e radikalizimit të përhapur mes myslimanëve në Francë.

“Pothuajse të gjithë myslimanët në Francë respektojnë ligjet e republikës dhe dëmtohen nga radikalizimi”, tha ai.

Franca u trondit nga prerja e kokës së Samuel Paty dhe goditja fatale me thikë e tre personave në një katedrale në Nice.

Një gjykatë e lartë ka urdhëruar mbylljen për gjashtë muaj të Xhamisë së Madhe të Pantin, pasi publikoi një video duke denoncuar Z. Paty. Xhamia është në një zonë me të ardhura të ulëta në periferi të kryeqytetit.

Laicizmi shtetëror është thelbësor për identitetin kombëtar të Francës. Dekretet laike, si hapësira publike, klasa, vende pune apo ministri, duhet të jenë të lirë nga feja

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet