Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Apple hidhet në gjyq, zbulohet arsyeja

Kompania e fuqishme “Apple” po përballet me probleme ligjore për shkak të akuzave të europianëve se versionet e vjetra kanë ngadalësuar punën.

Konsumatorët europianë kanë hapur proceset gjyqësore të cilat mbulojnë deri në 2 milion pajisje iPhone 6, 6 Plus, 6S dhe 6S Plus në Belgjikë, Spanjë, Itali dhe Portugali.

Apple është përballur me reagime publike dhe veprime ligjore në të gjithë botën pasi pranoi në 2017 që azhornimet e softwereve të dizajnuara për të parandaluar prishjen e baterive në iPhone të vjetër, që gjithashtu ngadalësuan pajisjet.

Këto raste flagrante vijojnë fill pas një procesi gjyqësor kundër Apple në Shtetet e Bashkuara që çoi në një zgjidhje të propozuar prej 500 milion dollarë dëmshpërblim në mars.

Muajin e kaluar, Apple pagoi 113 milion dollarë për të zgjidhur një hetim mbi çështje të hapura nga 34 shtete amerikane, duke përfshirë Kaliforninë dhe Arizonën.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet