Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

100 milionë amerikanë do të vaksinohen kundër Covid-19, deri në këtë datë

Autoritetet në SHBA shpresojnë që të kenë imunizuar kundër Covid-19, 100 persona deri në fund të shkurtit. Lajmin e bëri të ditur një zyrtar i lartë të mërkurën.

“Mes mesit të dhjetorit dhe fundit të shkurtit, ne do të kemi imunizuar potencialisht 100 milion njerëz,” u tha gazetarëve Moncef Slauoi, këshilltar shkencor i programit të qeverisë Operation Warp Speed ​​(OWS).

Kjo, vazhdoi ai, do të mbulonte pjesën e popullsinë ‘të rrezikuar’ që përbëhet nga të moshuarit, punonjësit e kujdesit shëndetësor dhe ata që japin ndihmën e parë.

Rregullatorët e Administrimit të Ushqimit dhe Barnave (FDA) pritet të vendosin nëse do të miratojnë vaksinën e Pfizer në 10 dhjetor dhe Modernas, në 17 dhjetor.

Operacioni Warp Speed ​​u dërgoi gjithashtu dokumente shteteve përkatëse duke i njoftuar të prisnin dërgesat e tyre të para të vaksinës së Pfizer më 15 dhjetor.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet