Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Ishin thyer dy kabllo, shembet teleskopi gjigand në Porto Riko

Një radio-teleskop i madh në Porto Riko është shembur pas dekadash zbulimesh astronomike.

Fondacioni Kombëtar i Shkencës i SHBA-së (NSF) tha se platforma instrumentale e teleskopit 900 ton u rrëzua.

Shembja ndodhi vetëm disa javë pasi zyrtarët njoftuan se teleskopi do të shpërbëhej.Teleskopi përbëhej nga një pjatë radiofonike me gjerësi 1.000 metra.

Dy kabllo ishin thyer që nga gushti, duke dëmtuar strukturën dhe duke i detyruar zyrtarët të mbyllnin observatorin.

Teleskopi Observatori Arecibo ishte një nga më të mëdhenjtë në botë dhe muajin e kaluar u zbulua se ishte në rrezik të shembjes katastrofike.

Ishte një burim kryesor shkencor për astronomët për 57 vjet, dhe gjithashtu u bë i famshëm si sfond për një skenë në filmin James Bond GoldenEye dhe filma të tjerë të Hollivudit. NSF tha se nuk kishte raportime për të lënduar pas shembjes.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet