Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

OBSH: Ky aktivitet parandalon 5 milionë vdekje në vit. Ja sa stërvitje nevojitet

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka lëshuar udhëzime të reja për sa i përket ushtrimeve gjatë pandemisë COVID-19.

Duke lënë të kuptohet mungesa e stërvitjes, OBSH deklaroi se deri në pesë milionë vdekje mund të parandalohen nëse njerëzit bëjnë jetë aktive.

OBSH deklaroi se njerëzit duhet të ndalojnë përdorimin e pandemisë COVID-19 si arsye për të mos ushtruar. Në vend të kësaj, ajo lëshoi një seri të re udhëzimesh mbi aktivitetin fizik dhe sjelljen ulur duke i nxitur njerëzit të bëjnë një jetë të shëndetshme.

Sipas një studimi, OBSH zbuloi se një në katër të rritur dhe katër në pesë fëmijë përmbahen nga çdo aktivitet fizik.

Sipas OBSH, të gjithë të rriturit duhet të zhvillojnë 2.5 orë deri në 5 orë ushtrime në javë, që do të thotë 30 deri në 40 minuta aktivitet fizik çdo ditë. Organizata ndërkombëtare rekomandoi aktivitet aerobik të moderuar deri në atë të fuqishëm. Fëmijët duhet të kenë të paktën 1 orë ushtrim ose aktivitet fizik çdo ditë. Të rriturit gjithashtu u kërkohet të kryejnë aktivitete forcuese të muskujve. Fëmijët duhet të përqendrohen në ushtrime të ndërtimit të muskujve së bashku me forcimin e kockave, deklaroi OBSH.

Sidoqoftë, ata mbi 65-vjeç duhet të përpiqen të bëjnë stërvitje ose aktivitete që i ndihmojnë të ekuilibrojnë lëvizjet e trupit dhe të arrijnë një koordinim më të mirë, përfshirë ushtrimet për forcimin e muskujve. Kjo do t’i ndihmojë ata të parandalojnë rëniet e shpeshta dhe të përmirësojnë shëndetin e tyre.

Sipas udhëzimeve, gratë shtatzëna dhe pas lindjes duhet të sigurohen që të bëjnë stërvitje prej 20 minutash në formën e ushtrimeve aerobe të moderuara çdo ditë.

Ushtrimet e rregullta do të ndihmojnë njerëzit të menaxhojnë kushtet e mbipeshës, sëmundjeve të zemrës dhe gjithashtu të kontrollojnë diabetin tip 2. Gjithashtu mund të rrisin shëndetin mendor duke zvogëluar simptomat e depresionit dhe ankthit, së bashku me përmirësimin e fuqisë së kujtesës.

Udhëzimet e reja synojnë të ndiqen nga të gjithë ata që janë mbi moshën 5-vjeç, pavarësisht nga gjinia, prejardhja kulturore ose statusi socio-ekonomik.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet