Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Angli, historia e 30 shqiptarëve që “blenë” burgun me para

Ëndrra e 69 shqiptarëve për të mbërritur në Angli javën e shkuar përmes një peshkarexh nisur nga Belgjika nuk u realizua.

Një operacion masiv i policisë angleze nga toka dhe ajri, interceptuan anijen e peshkimit, duke bërë ndalimin e tyre e realizuar kështu kapjen e një numri kaq të madh shqiptarësh që tentonit në hynin njëherësh në shtetin ishull.

Të dhënat e para sipas medias angleze sugjerojnë se secili prej tyre kishte paguar trafikantëve 15.000 stërlina për të hyrë në Angli.

Sipas ligjeve angleze kush hyn në Angli përmes dokumenteve të falsifikuar apo në mënyrë tjetër ilegale quhet hyrje e jashtëligjshme në kufi dhe është një vepër penale e dënuar deri në 12 muaj burg.

Kjo është duke i ndodhur edhe 69 shqiptarëve të kapur javën e fundit në bordin e një peshkarexhe me ekuipazh ukrainas.

Top Channel duke iu referuar medias angleze ka gjetur emrat e 30 prej 69 shqiptarëve të parë që janë përballuar me akuzën e kalimit të jashtëligjshëm të kufirit në dy gjykata në jug të Anglisë.

Në gjykatën Basildon Magistrates Court është zhvilluar séance e parë gjyqësore e komunikimit të akuzave për 16 prej tyre. Ata janë.

Erest Gjika, 19 vjeç

Ernest Baliaj 20 vjeç

Ergi Gremi, 23 vjeç

Emiliam Senko25 vjeç

Kristian Paplekaj, 27 vjeç

Ledjan Lleshi, 29 vjeç

Eneert Vezi, 29 vjeç

Florjah Hoxha 29 vjeç

Ervin Hazizi 30 vjeç

Ervin Hasa 31 vjeç

Taulant Ajazi 31 vjeç

Leodian Sene 32 vjeç

Lorenc Binjaku 36 vjeç

Alfred Mahmutaj 42 vjeç

Tomor Hazizi 44 vjeç

Përparim Zylyftari 52 vjeç

Ndërsa në gjykatën North Essex Magistrates Court dolën për masën e sigurisë dhe komunikim akuze 16 shqiptarë. Ata janë:

Klevi Husaliu 22 vjeç

Shpëtim Durri 24 vjeç

Flogert Kamberi 24 vjeç

Jashar Hazizaj 25 vjeç

Altin Bala 26 vjeç

Neritan Sinanaj 27 vjeç

Maringlen Methasa 27 vjeç

Andrea Zekaqis 29 vjeç

Eldison Selamaj 30 vjeç

Nebi Lushi 31 vjeç

Antonio Baroka 32 vjeç

Klevin Tomorri 36 vjeç

Grant Gjyriqi 36 vjeç

Dashamir Elezi 38 vjeç

Deri në seancat e ardhshme gjyqësore ata do të qëndrojnë të lirë me kusht për tu paraqitur çdo javë në stacionin lokal të policisë, raportojnë mediat angleze.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet