Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

“Vaksinat me detyrim”, çfarë pritet të ndodhë me punonjësit

Punëdhënësit amerikanë mund të detyrojnë punonjësit e tyre që të bëjnë vaksinën e Covidit, por pjesa më e madhe do e lënë si mundësi zgjedhje për secilin prej tyre, thonë avokatët.

Bizneset që janë goditur më së shumti nga pandemia e Covidit, kanë vlerësuar nëse duhet të zbatojnë politikë të detyrueshme vaksinimit mes stafit ndërsa po punohet nga disa kompani që të dalë sa më shpejt në treg vaksina.

Megjithatë ka nxitur debat kudo fakti që vaksina është e sigurt dhe efikase, ndaj duhet të jetë e detyrueshme për punonjësit.

Punëdhënësit zakonisht kanë të drejtë ligjore për të kërkuar që personeli të vaksinohet kundër virusit, megjithëse ka disa përjashtime.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet