Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Bombë bërthamore nga avioni supersonik, SHBA realizon me sukses testin

Forcat ajrore amerikane kanë kryer një testim të suksesshëm me një bombë bërthamore të rreme, që u hodh nga një avion që udhëtonte më shpejt sesa shpejtësia e dritës.

Sipas CNN, ky testim është kryer në gusht të këtij viti. Një avion F-35A Lightning II u përdor për të hedhur bombën që përmbante elemente jobërthamore, ndërkohë që lëvizte me shpejtësi supersonike.

E hedhur nga një lartësi prej 3 km, bomba e goditi shënjestrën e saj pas 42 sekondash.

Testi u krye në Tonpah të Nevadës, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet