Lajmi Fundit
Portali Lajmifundit sjell Lajme nga Shqiperia, informacionet e fundit, lajmeshqip, lajmet, lajm nga vendi, lajme nga kosova, lajme rajoni, bota, live te fundit news 24

Situatë alarmante e COVID, Bullgaria izolohet deri në fund të dhjetorit

Situata e COVID në Bullgari po përkeqësohet dhe qeveria ka marrë masa për të parandaluar valën e dytë të COVID. Sipas mediave ndërkombëtare, Bullgaria nga sot do të mbyllë shkollat, restorantet, qendrat tregtare dhe palestrat deri në 21 Dhjetor ndërsa përpiqet të përmbajë një rritje të infeksioneve të reja të koronavirusit.

Kufizimet kanë për qëllim parandalimin e mbingarkesës së sistemit shëndetësor dhe ndalimin e përhapjes së infeksioneve.

“Vetëm një gjë është provuar që ka ndikim, zvogëlimi i kontakteve sociale ose karantinës. Për të lehtësuar presionin mbi spitalet që janë në prag të kolapsit, ne po izolohemi për tre javë,” tha Kryeministri Bojko Borisov.

Ashtu si pjesa më e madhe e Evropës Qendrore dhe Lindore, Bullgaria e kaloi valën e dytë të pandemisë COVID-19, por rastet kanë shënuar rritje javët e fundit.

Bullgaria regjistroi 4,382 infeksione të reja të Mërkurën, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 129,348.

Ndërkohë rreth 6,365 njerëz janë në spitale dhe rreth 400 prej tyre janë në kujdes intensiv. Spitalet janë të tensionuara, me shumë staf të shkurtër për shkak të infeksioneve në rritje të stafit mjekësor.

 

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet